Základní nastavení zaváděcího programu

Se systémem BIOS

Pokud upřednostňujete odlišné nastavení zavaděče namísto těch automaticky vybraných instalátorem, můžete je zde změnit.

Pokud již ve vašem počítači máte jiný operační systém, v tom případě se potřebujete rozhodnout, zda přidáte Mageiu k vašemu už existujícímu zavaděči, nebo Mageie dovolíte vytvořit nový zavaděč.

Tip

Grafické nabídky Mageii jsou pěkné:

Použití zavaděče Mageii

Ve výchozím nastavení Mageia zapisuje nový zavaděč (zastaralého) GRUBa do MBR (Hlavního spouštěcího záznamu) vašeho prvního pevného disku. Pokud už máte nainstalovány jiné operační systémy, Mageia se pokusí o jejich přidání do vaší nové spouštěcí nabídky Mageii.

Mageia teď také nabízí GRUB2 jako volitelný zavaděč navíc k zastaralému GRUBu a Lilu.

Varování

Linuxové systémy, které používají zavaděč GRUB2, nejsou v současnosti podporovány (zastaralým) GRUBem a nebudou rozpoznány, pokud je použit výchozí zavaděč GRUB.

Tady je nejlepším řešením používat zavaděč GRUB2, který je dostupný na souhrnné stránce během instalace.

Použití už existujícího zavaděče

Pokud se rozhodnete použít už existující zavaděč, potom se potřebujete během instalace ZASTAVIT na souhrnné stránce a klepnout na tlačítko zavaděče Nastavit, které vám dovolí změnit instalační umístění zavaděče.

Nevybírejte si zařízení jako je např. "sda", nebo přepíšete váš existující MBR. Musíte si vybrat kořenový oddíl, který jste si vybrali dříve během fáze dělení disku, jako je např. sda7.

Pro ujasnění, sda je zařízení, sda7 je oddíl nebo jinak řečeno oddíl na onom zařízení.

Tip

Jděte do tty2 stisknutím Ctrl+Alt+F2 a napište df pro zkontrolování, kde je umístěn váš / (kořenový) oddíl. Ctrl+Alt+F7 vás dostane nazpět na obrazovku instalátoru.

Přesný postup pro přidání vašeho systému Mageia k existujícímu zavaděči přesahuje oblast této nápovědy, avšak ve většině případů bude zahrnovat spuštění příslušného programu na instalaci zavaděče, který by ho měl rozpoznat a přidat automaticky. Podívejte se na dokumentaci k operačnímu systému, o nějž jde.

Pokročilé parametry zavaděče

pokud máte velmi omezený diskový prostor pro / oddíl, který obsahuje adresář /tmp, klepněte na tlačítko Pokročilé a zkontrolujte políčko Vyčistit /tmp před každým zavedením systému. Toto pomůže udržet trochu volného místa.

Se systémem UEFI

Se systémem UEFI je uživatelské rozhraní trochu odlišné, protože si nemůžete zvolit zavaděč systému, jelikož je dostupný jen Grub2-efi.

Pokud je Mageia prvním systémem nainstalovaným na váš počítač, instalátor vytvořil ESP (systémový oddíl EFI) pro zapsání zavaděče (Grub2-efi). Pokud ve vašem počítači byly už předtím nainstalovány operační systémy UEFI (například Windows 8), instalátor Mageii zjistil stávající ESP vytvořený operačním systémem Windows a přidal grub2-efi. Ačkoli je možno mít více oddílů ESP, radí se mít a stačí jen jeden, bez ohledu na počet operačních systémů, které máte v počítači.

Neupravujte "Zaváděcí zařízení", pokud s jistotou nevíte, co děláte.


CC BY-SA 3.0
Uploaded on 02/10/2016
loading table of contents...