Завантажувач

Доступні завантажувачі

Grub2

Grub2 у системах із застарілим MBR/GPT

  • GRUB2 (з графічним меню або без нього) буде єдиним варіантом завантажувача для застарілих систем із MBR або GPT.

  • Типово, новий завантажувач буде записано до MBR (Master Boot Record) вашого першого диска, або до завантажувального розділу BIOS.

Grub2-efi у системах із UEFI

  • Для систем UEFI використовується завантажувач GRUB2-efi або rEFInd.

  • Типово, новий завантажувач (Grub2-efi) буде записано до ESP (системного розділу EFI).

    Якщо на комп’ютері вже було встановлено операційні системи з UEFI (наприклад Windows 8), засіб встановлення Mageia виявить наявні розділи ESP, створені Windows, додасть GRUB2-efi. Якщо розділу ESP ще не існує, таких розділ буде створено. Хоча теоретично у системі може бути декілька ESP, варто обмежитися одним таким розділом, оскільки його достатньо для довільної кількості встановлених вами операційних систем.

rEFInd

rEFInd у системах із UEFI

  • У rEFInd передбачено красивий графічний інтерфейс із набором параметрів, а також можливість автоматичного виявлення встановлених завантажувачів EFI. Докладніше про це: http://www.rodsbooks.com/refind/

Примітка

Будь ласка, зауважте, що для того, щоб можна було скористатися rEFInd, встановлений системний розділ EFI має збігатися за архітектурою із вашою системою. Наприклад, якщо на вашому комп'ютері встановлено a 32-бітовий системний розділ EFI, а архітектура системи є 64-бітовою, ви не зможете скористатися пунктом rEFInd.

Налаштовування завантажувача

Основні параметри завантажувача

  • Використовувати завантажувач

    • GRUB2 (із графічним або текстовим меню) можна вибрати для систем із застарілим MBR/BIOS і для систем із UEFI.

    • rEFInd (із графічним меню) є альтернативою лише для систем із UEFI.

  • Пристрій завантаження

    Застереження

    Не вносьте змін, якщо не певні щодо їхніх наслідків.

    Примітка

    Варіанта із записом GRUB до завантажувального сектора розділу (наприклад, до sda1) не передбачено, оскільки цей спосіб вважається ризикованим.

    Якщо використано режим UEFI, Пристрій завантаження буде показано у списку як Системний розділ EFI.

  • Пауза перед завантаженням основної системи

    За допомогою цього пункту ви можете встановити затримку у секундах перед завантаженням типової операційної системи.

  • Безпека

    За допомогою цього розділу ви можете встановити пароль для доступу до завантажувача. Використання пароля означатиме, що для вибору запису для завантаження або зміни параметрів доведеться вводити пароль. Такий пароль не є обов'язковим. Іменем користувача буде root, а пароль можна буде вибрати на наступному етапі.

  • Пароль

    За допомогою цього поля для введення тексту ви можете вказати пароль до завантажувача (необов'язковий).

  • Пароль (ще раз)

    Повторіть введення пароля користувача у цьому полі. drakx перевірить, чи збігається введений вами повторно пароль з його початковим варіантом.

Додатково

  • Увімкнути ACPI

    ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) є стандартом керування живленням комп’ютера. За його допомогою комп’ютер може заощаджувати енергію, вимикаючи пристрої, які не використовуються. Цей метод використовували до появи APM. Зняття позначки з цього пункту може допомогти, наприклад, якщо на вашому комп’ютері не передбачено підтримки ACPI, або якщо ви вважаєте, що реалізація ACPI створює проблеми у роботі комп’ютера (наприклад неочікувані перезавантаження системи або «замерзання» системи).

  • Увімкнути SMP

    За допомогою цього пункту можна увімкнути або вимкнути симетричне використання багатьох процесорів, якщо на комп’ютері встановлено багатоядерний процесор.

  • Увімкнути APIC

    Позначення цього пункту надає операційній системі доступ до розширеного програмованого контролера переривань (Advanced Programmable Interrupt Controller). Пристрої з APIC надають змогу використовувати складніші моделі із пріоритетністю процесів та керування розширеними IRQ (запитами щодо переривань).

  • Увімкнути локальний APIC

    За допомогою цього пункту ви можете увімкнути локальний APIC, тобто керування усіма зовнішніми перериваннями для певних процесорів у багатопроцесорних системах.

Налаштування завантаження

Якщо у попередньому розділі ви вибрали завантажувач rEFInd, програма покаже вам пункти налаштовування, подібні до наведених на знімку нижче. Якщо було вибрано інший завантажувач, довідкову інформацію слід шукати поряд із наступним знімком вікна.

Параметри налаштовування rEFInd:

  • Встановити або оновити rEFInd на системному розділі EFI.

  • Встановити до /EFI/BOOT.

    Використання цього варіанта призведе до встановлення завантажувача до каталогу /EFI/BOOT ESP (системного розділу EFI). Це може бути корисно

    (а) При встановленні на портативний носій (наприклад флешку USB), який може бути від'єднано і з'єднано із іншим комп'ютером. Якщо завантажувач зберігається у /EFI/BOOT, BIOS UEFI виявить його і дозволить вам завантажитися із цього диска.

    (б) Як обхідний маневр там, де через вади у BIOS UEFI, новозаписаний засіб завантаження для Mageia не буде розпізнано наприкінці встановлення.

Якщо ви не вибрали завантажувач rEFInd у попередньому розділі, налаштування завантажувача виглядатимуть так:

  • Типовий

    Типовий варіант операційної системи для завантаження.

  • Приєднати

    За допомогою цього параметра ви можете передати ядру системи якісь дані або повідомити ядру про те, що слід надати вам більше інформації під час завантаження системи.

  • Зондування сторонньої ОС

    Якщо на комп’ютері вже встановлено інші операційні системи, Mageia спробує додати ці системи до вашого нового меню завантаження Mageia. Якщо вам це не потрібно, зніміть позначку з пункту Зондування сторонньої ОС.

  • Встановити до /EFI/BOOT. (Зауваження: цим пунктом меню можна буде скористатися, лише якщо засобу встановлення вдасться виявити, що комп'ютер працює у режимі UEFI.)

    Використання цього варіанта призведе до встановлення завантажувача до каталогу /EFI/BOOT ESP (системного розділу EFI). Це може бути корисно

    (а) При встановленні на портативний носій (наприклад флешку USB), який може бути від'єднано і з'єднано із іншим комп'ютером. Якщо завантажувач зберігається у /EFI/BOOT, BIOS UEFI виявить його і дозволить вам завантажитися із цього диска.

    (б) Як обхідний маневр там, де через вади у BIOS UEFI, новозаписаний засіб завантаження для Mageia не буде розпізнано наприкінці встановлення.

Додатково

  • Відеорежим

    За допомогою цього пункту ви можете вказати розмірності екрана (у пікселях) та глибину кольорів для меню завантаження. Якщо ви натиснете кнопку списку із маленьким трикутничком вістрям униз, програма покаже варіанти розмірностей і глибини кольорів, якими можна скористатися.

  • Не чіпати ESP або MBR

    Виберіть цей варіант, якщо вам не потрібна окрема завантажувана версія Mageia, а потрібна лише система, яка використовуватиметься у ланцюговому завантаженні з іншої операційної системи. Вас буде попереджено про те, що не встановлюється завантажувач. Натисніть кнопку Гаразд, якщо ви впевнені у наслідках і хочете продовжити встановлення.

    Застереження

    Підтримку ланцюгового завантаження за допомогою застарілих завантажувачів (початкових версій GRUB та LiLo) у Mageia припинено, оскільки спроба завантаження встановленої таким чином Mageia, ймовірно, буде невдалою. Якщо ви використовуєте якийсь із завантажувачів, відмінний від GRUB2 або rEFInd, відповідальність за наслідки ваших дій нестимете лише ви!

Інші параметри

Користування вже встановленим завантажувачем

Повний перелік кроків додавання пункту операційної системи Mageia до меню вже встановленого завантажувача не є предметом цієї довідкової сторінки. Втім, здебільшого, ці кроки пов’язано з запуском відповідної програми встановлення завантажувача, яка має виявити Mageia і додати пункт системи у автоматичному режимі. Відповідні пояснення має бути наведено у документації до іншої операційної системи.

Встановлення без завантажувача

Хоча вам буде запропоновано варіант встановлення Mageia без завантажувача (див. розділ 2.1), не рекомендуємо ним користуватися, якщо ви не впевнені у результатах, оскільки без певного завантажувача вашу операційну систему не можна буде запустити.

Додавання пункту меню завантаження та внесення змін у такі пункти

Для цього вам доведеться внести вручну зміни до /boot/grub2/custom.cfg або скористатися програмою для налаштовування GRUB (наприклад grub-customizer зі сховищ Mageia).

Примітка

Щоб дізнатися більше, ознайомтеся із відповідною сторінкою нашої вікі: https://wiki.mageia.org/en/Grub2-efi_and_Mageia


CC BY-SA 3.0
Uploaded on 11/03/2021
loading table of contents...