Дељење преко мреже

На овом екрану можете изабрати између неколико алата за дељење дискова и директоријума. Кликните на линк доле да би сазнали више.

Приступите Windows (SMB) дељеном уређају и директоријумима

diskdrake --smb

Упознавање

Овај алат [35] вам омогућава да одредите одређене дељене директоријуме који ће бити доступни свим корисницима на рачунару. Протокол који се користи за ово је SMB који је популаран на Windows(R) системима. Дељени директоријуми ће бити доступни одмах по подизању система. Дељени директоријуми ће такође бити директно доступни и једнокорисничкој сесији за корисника који користи програме попут веб претраживача.

Пре покретања алата, добра је идеја да одредите имена доступних сервера, на пример са одељак под именом „Дефиниције Домаћима“

Процедура

Изаберите претражи сервере за добављање листе сервера са дељеним директоријумима.

Кликните на име сервера и на > пре имена сервера да би приказали листу дељених директоријума и изаберите директоријум ком желите да приступите.

Тастер Тачка монтирања ће постати доступан а ви треба да одредите где желите да монтирате директоријум.

Након избора тачке монтирања, може бити монтиран са тастером Монтирај. Такође можете проверити и изменити неке од опција са тастером Опције.

У опцијама, можете одредити име корисника и лозинку за оне коју су у могућности да се повежу на SMB сервер. Након монтирања директоријума, можете га и демонтирати са истим тастером.

При прихватању конфигурације са тастером Заврши, појавиће се порука са питањем "Да ли желите да сачувате измене у /etc/fstab". Ово ће омогућити да директоријум буде доступан после сваког подизања система, уколико је мрежа доступна. Нови директоријум ће онда бити доступан у вашем фајл менаџеру, на примеру у Doplhin-у.

Делите директоријуме и уређаје са Samba-ом

draksambashare

Упознавање

Samba је протокол који се користи у различитим Оперативним Системима за дељење ресурса попут директоријума или штампача. Овај алат вам омогућава да подесите машину као Samba сервер коришћењем SMB/CIFS протокола. Овај протокол такође користи Windows(R) и радне станице са овим ОС-ом могу приступити ресурсима Samba сервера.

Припрема

Да би био доступан са других радних станица, сервер мора да има фиксну IP адресу. Она се може поставити директно на серверу, на пример са одељак под именом „Центар за мрежу“, или на DHCP серверу који идентификује станицу са њеном MAC адресом и увек јој даје исту адресу. Заштитни зид такође мора да дозволи долазне захтева ка Samba серверу.

Чаробњак - Самостојећи сервер

При првом покретању, алати [36] проверавају да ли су потребни пакети инсталирани и предлаже њихову инсталацију уколико још увек нису присутни. Тада се покреће чаробњак за подешавање Samba сервера.

У следећем прозору опција за подешавање Самосталног сервера је већ означена.

Зарим одредите име радне групе. Ово име би требало да буде исто за приступ дељеним ресурсима.

netbios име је име које ће бити коришћено за означавање сервера на мрежи.

Изаберите сигурносни мод:

  • корисник: клијент мора бити ауторизован за приступ ресурсима

  • дељење: клијент се само аутентификује посебно за свако дељење

Можете одредити којим домаћинима је дозвољено да приступе ресусима, са IP адресом и именом домаћина.

Одредите заставу сервера. Уастава је начин на који ће овај сервер бити описан на Windows радној станици.

Место где Samba бележи информације може бити одређено у следећем кораку

Чаробњак приказује листу изабраних параметара пре него што пријватите конфигурацију. Када се прихвати, конфигурација ће бити уписана у /etc/samba/smb.conf

Чаробњак - Примарни контролер домена

Уколико је изабрана опција "Примарни контролер домена", чаробњак је тражити идикацију да ли Wins подржава или не постаљање имена admin корисника. Следећи кораци су исти и за самостални сервер, осим што морате да изаберете сигурносни мод:

  • домен: обезбеђује механизам за смештање свих корисничких и групних налога у централизовани, дељени, репозиторијум за налоге. Централизовани репозиторијум за налоге је дељен између (сигурносних) контролера.

Одредите директоријум за дељење

Са тастером Додај, добијамо:

Стога се додаје нови унос. Он се може изменити са тастером Измени. Опције се могу изменити, попут тога да ли је директоријум јавно видљив, уписив или претражив. Име за дељење се не може мењати.

Уноси менија

Када листа има бар један унос, опције менија се могу користити.

Подешавање Фајл/Упис. Сачувај тренутно конфигурацију у /etc/samba/smb.conf.

Samba сервер|Подеси. Чаробњак може бити поново покренут са овом командом.

Samba сервер|Рестартуј. Сервер је заустављен и рестартован са тренутним конфигурационим фајловима.

Samba Сервер|Поново учитај. Приказана конфигурација је понову учитана из тренутних конфигурационих фајлова.

Дељење штампача

Samba вам омогућава да делите штампаче.

Samba корисници

У овом табу, можете додати кориснике којима је дозвољено да приступе дељеним ресурсима када је потребна аутентификација. Можете додати кориснике из одељак под именом „Корисници и групе“

Приступите NFS дељеним уређајима и директоријумима

diskdrake --nfs

.

Упознавање

Овај алат [37] вам омогућава да одредите одређене дељене директоријуме који ће бити доступни свим корисницима на рачунару. Протокол који се користи за ово је NFS који је доступан на већини Линукс и Јуникс система. Дељени директоријуми ће стога бити доступни одмах по подизању система. Дељени директоријуми ће такође бити директно доступни и једнокорисничкој сесији за корисника који користи програме попут веб претраживача.

Процедура

Изаберите претражи сервере за добављање листе сервера са дељеним директоријумима.

Кликните на симбол > пре имена сервера да би приказали листу дељених директоријума и изаберите директоријум ком желите да приступите.

Тастер Тачка монтирања ће бити доступан а ви треба да одредите где желите да монтирате директоријум.

Након избора тачке монтирања, можете је монтирати. Такође можете проверити и променити неке од опција помоћу тастера Опције . Након мотирања директоријума, можете га и демонтирати са истим тастером.

При прихватању конфигурације са тастером Заврши , појавиће се порука са питањем "Да ли желите да сачувате измене у /etc/fstab". Ово ће омогућити да директоријум буде доступан после сваког подизања система, уколико је мрежа доступна. Нови директоријум ће онда бити доступан у вашем фајл менаџеру, на примеру у Doplhin-у.

Делите уређаје и директоријуме коришћењем NFS-а

draknfs

Предуслови

Када покренете чаробњака[38] по први пут, можете добити следећу поруку:

Пакет nfs-utils мора бити инсталиран. Да ли желите да га инсталирате?

Након завршетка инсталације, прозор са празном листом ће бити приказан.

Главни прозор

Приказана је листа дељених директоријума. На овом кораку, листа је празна. Тастер Додај даје приступ конфигурационом алату.

Измените унос

Конфигурациони алат је означен са "Измени унос". Такође може бити покренут са тастером "Измени". Доступни су следећи параметри.

NFS Директоријум

Овде можете одретити које директоријум желите да делите. Тастер Директоријум даје приступ претраживачу за његов избор.

Приступ домаћину

Овде можете одредити домаћине који су ауторизовани за приступ дељеном директоријуму.

NFS клијенти могу бити одређени на неколико начина:

један домаћин: или домаћин изведен из имена које је препознао ресолвер, или из пуног квалификованог имена домена или из IP адресе

мрежне групе: NIS мрежне групе могу бити дате као @group.

џокери: имена машине могу садржати џокер карактере * и ?. На пример: *.cs.foo.edu одговара свим домаћинима на домену cs.foo.edu.

IP мреже: такође можете извести симултано директоријуме на све домаћине који се налазе у IP (под-)мрежи. На пример, или `/255.255.252.0' или `/22' додато на основну мрежну адресу.

Кориснички ID Mapping

мапирање root корисника као анонимног: захтеви за мапирање из uid/gid 0 у анонимни uid/gid (root_squash). root корисник из клијнта не може да чита и уписује фајлове на сервер а који су креирани од стране root-a на самом серверу.

омогући стварни удаљени root приступ: искључује squashing. Ова опција је углавном корисна клијентима који немају дискове (no_root_squash).

мапирање свих корисника као анонимних: мапира све uids и gids у анонимне кориснике (all_squash). Корисно је NFS-извезене јавне FTP директоријуме, диреторијуме за смешрање вести, итд. Супротна опција је без кориснички UID мапирање (no_all_squash), што је подразумевана поставка.

anonuid и anongid: експлицитно постављање uid и gid анонимног налога.

Напредне опције

Сигурна Конекција: ова опција тражи да захтеви потичу са интернет порта мањег од IPPORT_RESERVED (1024). Ова опција је подразумевано укључена.

Само-читање дељење: омогућава или само захтеве за читање или и читање и уписивање на овом NFS простору. Подразумевано је да је онемогућен сваки захтев који мења фајл систем. Ово такође може бити експлицитно одређено корићењем ове опције.

Синхронизовани приступ онемогућава NFS сервер да крши NFS протокол и да одговара на захтеве пре него се било какве измене направљене на основу тих захтева пошаљу на стабилно скадиштење (нпр. тврди диск).

Провера подстабла омогћава проверу подстабла што може у неким случајевима допринети побољшању сигурности , али може смањити поузданост. Погледајте exports(5) man страницу за више детаља.

Уноси менија

За сада листа има најмање један унос.

Подешавање Фајл/Упис

Сачувај тренутну конфигурацију.

NFS Сервер|Рестартуј

Сервер је заустављен и рестартован са тренутним конфигурационим фајловима.

NFS Сервер|Поново учитај

Приказана конфигурација је понову учитана из тренутних конфигурационих фајлова.

Приступите WebDAV дељеним уређајима и директоријумима

diskdrake --dav

Овај алат [39] се може пронаћи у Mageia Контролном Центру, под табом Дељење Мреже, са ознаком Подешавање WebDAV дељења.

Упознавање

WebDAV је протокол који омогућава локално монтирање диреторијума на веб серверу, као да су у питању локални диреторијуми. Неопходно је да удаљена машина има покренут WebDAV сервер. Сврха овог алата није подешавање WebDAV сервера.

Креирање новог уноса

Први екран алата приказује већ подешене уносе, уколико их има, као и тастер Нови. Користите га за креирање новог уноса. Упишите URL сервера у поље новог екрана..

Тада прелазите на екран са радио тастерима где бирате одређене акције. Наставите са акцијом Тачка монтирањакликом на У реду након избора радио тастера, јер је Сервервећ подешен. Можете га исправити, уколико је потребно.

Садржај удаљеног директоријума ће бити доступан кроз ову тачку монтирања.

У следећем кораку, упишите своје корисничко име и лозинку. Уколико су вам потребне друге опције, можете их дати на екрану напредно.

Опција Монтирај омогућава вам да одмах монтирате приступ.

Након прихватања конфигурације са радио тастером Завршено, поново ће се појавити први екан са приказаном вашом новом тачком монтирања. Након што изаберете Крај, бићете упитани да ли желите или на да сачувате измене у /etc/fstab. Изаберите ову опцију уколико желите да вам удаљени директоријум буде доступан после сваког подизања система. Уколико је ваша конфигурација за једнократну употребу, не морате је сачувати.



[35] Овај алат можете покренути из командне линије, куцањем diskdrake --smb као root.

[36] Овај алат можете покренути из командне линије, куцањем команде draksambashare као root.

[37] Овај алат можете покренути из командне линије, куцањем diskdrake --nfs као root.

[38] Овај алат можете покренути из командне линије, куцањем команде draknfs као root.

[39] Овај алат можете покренути из командне линије, куцањем diskdrake --dav као root.


CC BY-SA 3.0
Uploaded on 11/03/2021
loading table of contents...